Otteluohjelma

jääkiekon mm-kisat 2022 otteluohjelma

Otteluohjelma – Suomen ottelut

Suomi pelaa Jääkiekon MM-kisoissa B-lohkossa. Täten Suomen alkusarjan otteluohjelma koostuukin näin ollen muiden B-lohkolaisten kesken. Otteluohjelma on nähtävissä alapuolelta.

Turnauksen ottelut pelataan Suomessa, Helsingissä ja Tampereella. Helsingissä ottelut pelataan Hartwall Arenalla, Tampereella Uros Live -areenalla. Mikäli olet kiinnostunut hankkimaan liput MM-kisoihin ja menemään aina paikan päälle asti, niin suosittelemme tutustumaan kattavaan infosivuun aiheesta.

  • Pe 13.5.2022 klo 20:20: Suomi – Norja
  • La 14.5.2022 klo 20:20: Latvia – Suomi 
  • Ma 16.5.2022 klo 20:20: Suomi – USA
  • Ke 18.5.2022 klo 20:20: Suomi – Ruotsi
  • Pe 20.5.2022 klo 16:20: Iso-Britannia – Suomi
  • La 21.5.2022 klo 16:20: Valko-Venäjä – Suomi
  • Ti 24.5.2022 klo 20:20: Suomi – Tshekki

Otteluohjelma – Kaikki alkusarjan ottelut

Otteluohjelma, joka sisältää kaikki alkusarjan ottelut löytyy alapuolelta. Otteluohjelmaan on listattu kaikki MM-kisoissa pelattavat ottelut aina aloituspäivästä 13.5. – 29.5.2022 saakka.

Perjantai 13. toukokuuta
klo 16:20: Venäjä Venäjä – Slovakia Slovakia
klo 16:20: Otteluohjelma - USA USA – Latvia Latvia
klo 20:20: Saksa Saksa – Otteluohjelma - Kanada Kanada
klo 20:20: Otteluohjelma - Suomi Suomi  Otteluohjelma - Norja Norja

Lauantai 14. toukokuuta
klo 12:20: Otteluohjelma - Tanska Tanska – Otteluohjelma - Kazakstan Kazakstan
klo 12:20: Otteluohjelma - Ruotsi Ruotsi – Otteluohjelma - Valko-Venäjä Valko-Venäjä
klo 16:20: Sveitsi Sveitsi – Otteluohjelma - Italia Italia
klo 16:20: Tshekki Tshekki – Otteluohjelma - Iso-Britannia Iso-Britannia
klo 20:20: Otteluohjelma - Slovakia Slovakia  – Saksa Saksa
klo 20:20: Latvia Latvia – Otteluohjelma - Suomi Suomi

Sunnuntai 15. toukokuuta
klo 12:20: Otteluohjelma - Italia Italia – Otteluohjelma - Kanada Kanada
klo 12:20: Otteluohjelma - Norja Norja – Otteluohjelma - Iso-Britannia Iso-Britannia
klo 16:20: Otteluohjelma - Venäjä Venäjä – Otteluohjelma - Kazakstan Kazakstan
klo 16:20: Otteluohjelma - Valko-Venäjä Valko-Venäjä – Otteluohjelma - USA USA
klo 20:20: Otteluohjelma - Tanska Tanska – Sveitsi Sveitsi
klo 20:20: Tshekki Tshekki – Otteluohjelma - Ruotsi Ruotsi

Maanantai 16. toukokuuta
klo 16:20: Otteluohjelma - Slovakia Slovakia  – Otteluohjelma - Kanada Kanada
klo 16:20: Latvia Latvia – Otteluohjelma - Norja Norja
klo 20:20: Otteluohjelma - Venäjä Venäjä – Saksa Saksa
klo 20:20: Otteluohjelma - Suomi Suomi – Otteluohjelma - USA USA

Tiistai 17. toukokuuta
klo 16:20: Otteluohjelma - Italia Italia – Otteluohjelma - Tanska Tanska
klo 16:20: Tshekki Tshekki – Otteluohjelma - Valko-Venäjä Valko-Venäjä
klo 20:20: Sveitsi Sveitsi – Otteluohjelma - Kazakstan Kazakstan
klo 20:20: Ruotsi Ruotsi – Otteluohjelma - Iso-Britannia Iso-Britannia

Keskiviikko 18. toukokuuta
klo 16:20: Otteluohjelma - Venäjä Venäjä – Otteluohjelma - Italia Italia
klo 16:20: Otteluohjelma - Norja Norja – Otteluohjelma - Valko-Venäjä Valko-Venäjä
klo 20:20: Otteluohjelma - Sveitsi Sveitsi – Otteluohjelma - Slovakia Slovakia
klo 20:20: Otteluohjelma - Suomi Suomi – Ruotsi Ruotsi

Torstai 19. toukokuuta
klo 16:20: Saksa Saksa – Otteluohjelma - Tanska Tanska
klo 16:20: Iso-Britannia Iso-Britannia – Otteluohjelma - USA USA
klo 20:20: Otteluohjelma - Kanada Kanada  – Kazakstan Kazakstan
Klo 20:20: Tshekki Tshekki – Latvia Latvia

Perjantai 20. toukokuuta
klo 16:20: Saksa Saksa – Italia Italia
klo 16:20: Iso-Britannia Iso-Britannia – Otteluohjelma - Suomi Suomi
klo 20:20: Otteluohjelma - Kazakstan Kazakstan – Slovakia Slovakia
klo 20:20: Latvia Latvia – Otteluohjelma - Valko-Venäjä Valko-Venäjä

Lauantai 21. toukokuuta
klo 12:20: Otteluohjelma - Tanska Tanska – Venäjä Venäjä
klo 12:20: Otteluohjelma - USA USA – Ruotsi Ruotsi
klo 16:20: Otteluohjelma - Kanada Kanada –  Sveitsi Sveitsi
klo 16:20: Otteluohjelma - Valko-Venäjä Valko-Venäjä – Otteluohjelma - Suomi Suomi 
klo 20:20: Italia Italia –  Slovakia Slovakia
klo 20:20: Norja Norja – Otteluohjelma - Tshekki Tshekki

Sunnuntai 22. toukokuuta
klo 16:20: Otteluohjelma - Kazakstan Kazakstan – Saksa Saksa
klo 16:20: Iso-Britannia Iso-Britannia – Latvia Latvia
klo 20:20: Sveitsi Sveitsi – Venäjä Venäjä
klo 20:20: Ruotsi Ruotsi – Norja Norja

Maanantai 23. toukokuuta
klo 16:20: Otteluohjelma - Kazakstan Kazakstan- Italia Italia
klo 16:20: USA USA – Tshekki Tshekki
klo 20:20: Otteluohjelma - Kanada Kanada – Otteluohjelma - Tanska Tanska
klo 20:20: Otteluohjelma - Valko-Venäjä Valko-Venäjä – Iso-Britannia Iso-Britannia

Tiistai 24. toukokuuta
klo 12:20: Saksa Saksa –  Sveitsi Sveitsi
klo 12:20: Ruotsi Ruotsi – Latvia Latvia
klo 16:20: Slovakia Slovakia – Otteluohjelma - Tanska Tanska
klo 16:20: USA USA – Norja Norja
klo 20:20: Otteluohjelma - Kanada Kanada –  Venäjä Venäjä
klo 20:20: Otteluohjelma - Suomi Suomi  – Tshekki Tshekki

MM2022 Pudotuspelit

26. toukokuuta

klo 16:20 Puolivälierä
klo 16:20 Puolivälierä
klo 20:20 Puolivälierä
klo 20:20 Puolivälierä

28. toukokuuta

klo 14:20 semifinaali
klo 18:20 semifinaali

29. toukokuuta

klo 15:20 pronssiottelu
klo 20:20 finaali